Slajd 01

Aktualności

Projekt „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz”

Uczniowie klasy 1e wzięli udział w zajęciach projektu edukacyjnego „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz”. Projekt realizowany jest w ramach wydarzeń związanych z 80. rocznicą przywiezienia do Auschwitz pierwszych transportów polskich więźniów, między innymi z Tarnowa, Nowego Wiśnicza, Sosnowca, Krakowa i Warszawy. Od tej pory obywatele II RP byli wysyłani do obozu ze wszystkich regionów okupowanego przez Niemców kraju aż do jesieni 1944 r. Oni też do połowy 1942 r. stanowili większość więźniów. Była to bardzo różnorodna grupa osób, wśród których możemy znaleźć zarówno przedstawicieli warstw przywódczych, inteligencji, duchowieństwa katolickiego, działaczy konspiracji, wojskowych, jak i ludność cywilną z tzw. łapanek, akcji przesiedleńczych lub odwetowych czy osoby uznane za nieuleczalnie chore.

Głównym celem projektu jest przybliżenie młodzieży znaczenia procesu odzyskania niepodległości i odbudowy państwowości polskiej, tragicznie przerwanego wybuchem II wojny światowej. Istotną rolę odgrywa tu pamięć o indywidualnych losach obywateli II Rzeczpospolitej osadzonych w  KL Auschwitz, która skłania do refleksji nad takimi pojęciami jak wolność, solidarność, poszanowanie praw i godności człowieka w obliczu okupacji i niewoli.

Koordynatorem projektu jest pani Bożena Piętowska – nauczycielka historii i wiedzy                o społeczeństwie

Etap szkolny XXI Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu

W etapie szkolnym Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu wzięło udział 40 uczniów klas biologiczno – chemicznych. Do etapu okręgowego olimpiady zakwalifikowali się: Nina Bogalecka kl. 3d i Bartosz Jankowski kl. 3i.

Opiekunem uczniów jest pani Grażyna Czajkowska nauczycielka biologii.

Lekcje w Sądzie Rejonowym we Włocławku

Od dawna wiadomo, że nauka w LMK to nie tylko teoria, ale również praktyka. Lekcje nie zawsze muszą odbywać się w murach Szkoły. Uczniowie klas o profilu społeczno-prawnym  mają okazję obserwować na żywo rozprawy sądowe.

Klasy 3e i 3e-i,3j obserwowały sprawę karną, którą prowadził pan sędzia Jarosław Konopka w Sądzie Rejonowym we Włocławku.
W klasach społeczno – prawnych uczy się wielu przyszłych prawników, dlatego też młodzież miała niepowtarzalną okazję, aby na żywo śledzić tok prawdziwej rozprawy oraz zapoznać się z tajnikami wymiaru sprawiedliwości. Koordynatorką akcji była pani Bożena Piętowska nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie. 

Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzymy wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty dużo zdrowia i wytrwałości w codziennej pracy. Niech nie zabraknie Wam charyzmy oraz kreatywności w kolejnych dniach, miesiącach i latach nauki  naszej uczniowskiej społeczności. Jednocześnie chcemy podziękować za pomoc, każdy gest, który przyczynił się do naszego rozwoju i poszerzenia wiedzy. 

                                                                                                                                                                                                                                                                                         Uczniowie LMK

                                                        

Dzień Edukacji Narodowej

„Mimozami…” tak zatytułowany był program artystyczny przygotowany przez uczniów LMK    z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Obok młodych artystów wystąpili także nauczyciele: pani Monika Lichman, pan Marian Szczepański i pan Miłosz Kłobukowski. Uroczystość przygotowała pani Emilia Bordon.

Projekt „Pamiętnik”

Pomysłodawczynią projektu Pamiętnik jest absolwentka LMK Paulina Miller – reżyserka i współzałożycielka Grupy Filmowej „Z przypadku”. Każdy odcinek Pamiętnika to opowieść uczestnika powstania warszawskiego, jego wspomnienia  tamtych dni. Uczniowie LMK wzięli udział w pokazie filmu dokumentalnego „Pamiętnik: Zbigniew”, którego bohaterem jest fotograf  Warszawy czasów powstania 

 

Uczniowie LMK uczestnikami Kultura Nas Ocali Festiwal 2021w BCKiH „Wahadło”

Nauka w LMK to nie tylko lektury, równania czy sprawdziany ze słówek. To także udział młodzieży w życiu kulturalnym, dlatego  uczniowie LMK wzięli udział w  Kultura Nas Ocali Festiwal 2021 organizowanym przez Brzeskie Centrum Kultury i Historii „Wahadło”. „Festiwal  łączy film, muzykę, literaturę i sztuki wizualne wokół najciekawszych twórców młodego i średniego pokolenia. W programie filmowym dominowały filmy krótkometrażowe. Program literacki został oparty o propozycje rozmowy wokół młodej literatury i twórców: Wojtka Friedmanna i Jakuba Żulczyka. 

List Gratulacyjny Kujawsko – Pomorskiego Kuratora Oświaty

Liceum im. Marii Konopnickiej we Włocławku znalazło się w gronie szkół uhonorowanych przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty – Listem gratulacyjnym – za wysoką zdawalność egzaminu maturalnego. 

(więcej…)

Osiągnięcia

Galerie

Nasza
lokalizacja

Dane
kontaktowe

III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej we Włocławku
ul. Bechiego 1
87-800 Włocławek
sekretariat: tel. +48 54 232-29-65
e-mail: sekretariat@lmkwloclawek.pl

Inspektor ochrony danych: Jadwiga Olejniczak
Telefon: +48 54 427-01-58
e-mail: jolejniczak@cuwpo.wloclawek.pl

LMK w Social Mediach

Dziennik elektroniczny

Biuletyn informacji publicznej