Slajd 01

Projekt Convoi 77

     Projekt Convoi 77 realizowany jest w ramach szkolnego projektu  Bliżej siebie, którego celem jest podtrzymanie pamięci o Żydach, zwłaszcza włocławskich.

     Jest to projekt międzynarodowy, polsko-francusko-izraelski, nawiązujący do trudnych doświadczeń drugiej wojny światowej.

     Transport 77 to ostatni wielki transport osób żydowskiego pochodzenia, z terytorium Francji do obozu śmierci Auschwitz-Birkenau. Miał on miejsce 31 lipca 1944 roku.                                                     Spośród 1321 deportowanych 13 % – czyli około 200 osób –  pochodziło z Polski. Po latach potomkowie deportowanych zwracają się z prośbą do młodzieży ze wszystkich 34 krajów, z których  pochodziły osoby deportowane, o poszukanie w miejscu urodzenia śladów ich obecności. O ile dobrze znamy ostatnie tygodnie życia deportowanych, często zupełnie nieznane są ich losy do momentu zatrzymania. Naszym zadaniem jest odtworzyć ich biografie,  dowiedzieć się jak najwięcej, dotrzeć do archiwów, urzędów, instytucji, które mogłyby pomóc odpowiedzieć na kilka zasadniczych pytań: Kim deportowany był? Jak żył? Z jakiej rodziny pochodził?

          Dotychczas pracowaliśmy nad dwoma biografiami: Hersza Raka, pochodzącego z Włocławka, oraz Izraela Krengla  z Dobrzynia nad Wisłą.

          W odpowiedzi na zaproszenie do udziału w projekcie, powstała grupa „detektywistyczno-śledcza”, której całkiem sporo udało się ustalić.

          Zapraszamy  do zapoznania się z wynikami naszych badań, opracowanych w formie biografii.

 Koordynatorem projektu jest p. Dariusz Łoboda

HERSZ RAK

IZRAEL KRENGEL

Nasza lokalizacja

Nasz adres

III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej we Włocławku

ul. Bechiego 1
87-800 Włocławek
sekretariat: tel. 54 2322965

e-mail: sekretariat@lmkwloclawek.pl

Inspektor ochrony danych: Jadwiga Olejniczak
Telefon: +48 54 427-01-58
e-mail: jolejniczak@cuwpo.wloclawek.pl

Dziennik elektroniczny

Biuletyn informacji publicznej

LMK w Social Media