LMK mówi STOP PRZEMOCY
Projekt – „SPOŁECZNOŚĆ LMK MÓWI STOP PRZEMOCY”
W dzisiejszym, dość zbrutalizowanym świecie – konflikty zbrojne, przestępstwa, handel ludźmi, zalewanie społeczeństwa mową – nienawiści ważne jest, aby znaleźć w swoim otoczeniu i w samym sobie skuteczne metody obrony i ochrony przed niebezpieczeństwami, które na nas czyhają i w wyniku których będzie miała miejsce przemoc.
Możemy być świadkami przemocy całkiem przypadkowo albo uczestnikami zajść, których nie byliśmy w stanie przewidzieć. Trzeba powiedzieć jasno – będą sytuacje, na które niestety nie będziemy mogli wiele poradzić, ale pojawią się też takie, w których nasza wiedza i reakcja może okazać się skuteczna w działaniach profilaktycznych przeciw przemocy, oczywiście w naszych realiach.
Pamiętajmy „Przemoc nie jest tajemnicą”, a nasza pomoc powinna być rozsądna, związana z zachowaniem należytych środków ostrożności, gdyż do walki z przemocą powołane są odpowiednie instytucje takie jak Policja, Straż Miejska, zawsze również można skorzystać z alarmowego telefonu 112, telefonów zaufania, placówek interwencji kryzysowej, Ośrodków Pomocy Rodzinie, gdzie specjalista podpowie, jakie są procedury postępowania w danej sprawie.
„Przemoc rodzi przemoc”, więc zacznijmy działania naprawcze od siebie samych, od własnego „podwórka”, nie twórzmy sytuacji sprzyjających powstawaniu napięć, konfliktów, zachowań agresywnych. Wszystkie problemy są do rozwiązania w drodze mediacji, czasem wystarczy tylko o tym pamiętać.
Społeczność LMK to osoby, dla których zjawisko przemocy zawsze jest naganne i wymaga potępienia, dlatego też naszą szkolną kampanię rozpoczynamy od prezentacji, która w bardzo dużym skrócie przypomni, na co powinniśmy zwrócić uwagę i dlaczego „Społeczność LMK mówi – Stop przemocy”
Koordynatorką projektu jest p. Renata Orlikowska, pedagog