Gość z dalekiego kraju…
Kto by pomyślał, że w słoneczny wakacyjny dzień do naszego Liceum zawita Gość z Afryki?! Ks. dr Philemon Ayibo z Nigerii odwiedził LMK na zaproszenie naszego katechety Dariusza Duszeńskiego. Spotkał się z panią dyrektor Iloną Michalską. Nie tylko poznał historię i osiągnięcia naszej Szkoły, ale opowiedział również o swoim kraju i barwnym, ciekawym życiu pełnym intrygujących i ważnych kontaktów. Nasz Gość poniekąd już jest związany z Polską, gdyż studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po powrocie do Nigerii będzie wykładowcą na wyższych uczelniach, pracując jednocześnie z młodzieżą.
Nigeria jest szczególnym państwem, obfitującym w złoża bogactw naturalnych, takich jak ropa naftowa czy węgiel kamienny, a także wiele jeszcze niewykorzystanych surowców. Chociaż to najbardziej rozwinięty kraj w Afryce Zachodniej pozostaje regionem biedy i ubóstwa. Prawdziwym bogactwem Nigerii są ludzie (ponad 160 milionów) i ich wiara. Ponad 45% stanowią chrześcijanie, w tym 13,3% to katolicy (23 800 000); 45% to muzułmanie, pozostali mieszkańcy to wyznawcy religii etnicznych. Kościół w Nigerii jest nie tylko liczny, ale przede wszystkim żywy. Charakteryzuje go ogromne zaangażowanie świeckich w życie i działalność wspólnoty. Kościół niemal od początku rozpoczął prowadzenie szkolnictwa w Nigerii, co zaowocowało dobrze wykształconymi kadrami i pozwoliło Nigeryjczykom sięgnąć po suwerenność. Absolwenci szkół chrześcijańskich objęli wyższe stanowiska w administracji państwowej. Wielu przeniosło się także do północnej części kraju zdominowanej przez muzułmanów, którzy uważali ich za wyzyskiwaczy.
Islamiści, których religia dotarła tu już w późnym średniowieczu, a rozprzestrzeniła się na początku XIX w. w wyniku wojny w północnej Nigerii, przyczynili się do utworzenia państwa islamskiego. W latach 1967–1970 trwała wojna domowa, której podłożem stały się konflikty ekonomiczne i religijne. Dziś – jak mówi ks. Philemon – Nigeria ciągle pozostaje państwem niespokojnym. Na północy kraju działają liczne bractwa muzułmańskie, które od 1999 r. (w 12 stanach całkowicie i w 4 częściowo) wprowadziły islamskie prawo szariatu jako obowiązujące oraz dążą do opanowania stolicy państwa, Abuja. Od momentu wprowadzenia prawa szariatu w północnych stanach relacje z muzułmanami stały się napięte. Przemoc w stosunku do wyznawców innych religii, w tym zabijanie chrześcijan, stale się rozprzestrzenia. Skala prześladowania chrześcijan przez muzułmanów nasiliła się w niektórych stanach północnej Nigerii oraz na terenie między północną a południem kraju. Ponadto powstaje coraz więcej brutalnych islamskich sekt (najpopularniejsza wśród nich to Boko Haram) w niektórych częściach północnej Nigerii. Niestety niewiele uczyniono, żeby zatrzymać ten proces lub też położyć kres prześladowaniu chrześcijan. Skutkiem tego są tysiące spalonych Kościołów (w samym stanie Borno w ciągu 3 lat spalono 64 kościoły) i wielu zabitych chrześcijan. Wiele niewinnych ofiar w północnej Nigerii zginęło lub zostało rannych na skutek przerażających aktów przemocy bojowników Boko Haram.
Ks. Philemon spotkał się również z parafianami św. Jana Chrzciciela we Włocławku, gdzie posługuje Jego przyjaciel ks. Łukasz Matuszak, który okazał się nieocenionym tłumaczem i współorganizatorem licealno-parafialnego spotkania z bardzo ciekawym człowiekiem. Gość wygłosił świadectwo dla uczestników Eucharystii, w której modliliśmy się o pokój i zaprzestanie zabijania chrześcijan na całym świecie, szczególnie w jego kraju ojczystym. Ks. Ayibo włączył się w akcję prowadzoną przez LMK #SelfiezKonopnicką, także zaplanował wrześniową telekonferencję między naszymi zaprzyjaźnionymi społecznościami. W trakcie spotkania nakreśliliśmy plan współpracy rodziny konopniczańskiej z nigeryjską z młodzieżą. Uczniowie LMK dzięki udziałowi w projekcie będą mieli możliwości poznania innych kultur i tradycji, a przede wszystkim doskonalenia obcych języków.
Po wizycie i świadectwie naszego Gościa można stwierdzić, że Nigeria to kraj Światków Chrystusa!
Dariusz Duszeński
Katecheta LMK