tlo_01 tlo_02 tlo_03

logo lmk

postacie lmk

Nie tylko na zachód czyli polsko–łotewska wymiana młodzieży

III Liceum im. Marii Konopnickiej we Włocławku słynie z wysokiego poziomu nauczania (w tegorocznym rankingu Rzeczypospolitej - 89 miejsce w kraju, 1 w mieście - wśród szkół średnich), ale również jest prawdziwą kuźnią talentów, które dzięki propagowaniu różnorodnych form aktywności młodzieży są odkrywane i rozwijane.Poczytne miejsce, wśród dodatkowej działalności uczniów zajmują międzynarodowe wymiany młodzieży. Szkoła jest pod tym względem rekordzistką, nie mającą sobie równych w regionie: 5 wymian z Francją, 2 z Niemcami, po 1 ze Szwajcarią i Wielką Brytanią.Trzeba przyznać, że "Konopnicka" ma pod tym względem długie tradycje. Dokumentują je zapisy w szkolnych kronikach. Z nich dowiadujemy się na przykład, że już w 10 lat po założeniu szkoły, w 1928 roku, grupa dziewcząt z ówczesnego Gimnazjum Marii Konopnickiej, odbyła blisko miesięczną, pełną atrakcji podróż po Francji. Od tego czasu minęło już ponad 75 lat

Trudno jest zliczyć wszystkie korzyści wynikające z przyjęcia gości pod swój dach i poznawania obcych kultur podczas wyjazdów za granicę. Warto wymienić choćby: doskonalenie umiejętności językowych, odkrywanie piękna Europy, uczenie się tolerancji dla tego, co różne i docenianie tego, co swoje, rodzime. W czasie spotkań realizowane są wspólne programy i przedsięwzięcia, rodzą się kolejne, cenne inicjatywy, nawiązują przyjaźnie, które często decydują o zawodowej lub osobistej dalszej drodze młodych ludzi.Nic dziwnego, że młodzież chętnie korzysta z bogatej oferty wymian, nazywając je często "przygodą życia", a dyrekcja i nauczyciele dokładają wszelkich starań, aby tę ofertę poszerzyć, wzbogacić, udoskonalić.

W listopadzie 2003 roku, dzięki uprzejmości dyrekcji Gimnazjum 4 im. ONZ, doszło do nawiązania współpracy z renomowanym Liceum Rosyjskim im. A. Puszkina w Rydze - stolicy Łotwy. Tym samym, rozpoczęła się niecodzienna i owocna współpraca między III Liceum reprezentowanym przez dyrektora szkoły - panią Krystynę Sobczak i nauczyciela języka francuskiego - pana Dariusza Łobodę, a Gimnazjum numer 4, reprezentowanym przez dyrektora - panią Elżbietę Michałek, wicedyrektora - panią Dorotę Budnik, i nauczyciela języka angielskiego - panią Ewę Paulos. Owocem tej niecodziennej i jakże ważnej współpracy było przygotowanie wymiany uczniów. Pierwsza jej część odbyła się w dniach 22-27 lutego. Do Włocławka zawitało 20 Łotyszy, którzy znaleźli gościnę w rodzinach licealistów i gimnazjalistów. Towarzyszyło im 3 opiekunów: pan Stanislavs Semkovs - wicedyrektor, pani Galina Rezepa - nauczyciel języka rosyjskiego i pani Larisa Vaitehovica - nauczyciel języka angielskiego

Program wymiany był bardzo bogaty. W czasie 5-dniowej wizyty młodzież łotewska poznała Włocławek, Ciechocinek, Toruń, a w drodze powrotnej - również Warszawę. Spacer po naszym mieście był niekonwencjonalny! Młodzież dostała zadanie polegające na zwiedzeniu głównych zabytków miasta, odkryciu ich znaczenia i historii oraz udzieleniu odpowiedzi na pytania przygotowane przez nauczycieli-koordynatorów. Quiz wypadł imponująco. Widać, że gościom spodobał się nasz gród nad Wisłą i poświęcili mu dużo uwagi.W Ciechocinku zachwyt Łotyszy wzbudziły tężnie, a w Toruniu - planetarium i stare miasto.Goście docenili tez piękno polskiej stolicy.Oprócz zwiedzania młodzi mieli okazję zapoznać się z polskim systemem edukacji i uczestniczyć w ciekawej lekcji języka angielskiego o Polsce i naszym mieście.

Najważniejszym jednak dniem i głównym punktem programu był dzień polsko-łotewski. Już od rana grupy młodzieży oblegały sklepy w poszukiwaniu produktów potrzebnych do wykonania zadania. A zadanie nie było łatwe. Polacy i Łotysze mieli w małych grupach przez pół dnia przygotować potrawy z kuchni narodowych. Do realizacji tego przedsięwzięcia udostępniono im kuchnię i stołówkę Gimnazjum. Widok 40 osób krzątających się między marchewką na sałatkę, pomidorami, faszerowanymi jajkami, żurkiem, bigosem, śledziami i ciastami nie nastrajał optymistycznie. Niepotrzebnie! Rezultat przerósł najśmielsze nawet oczekiwania! Gotowali wszyscy - uczniowie i nauczyciele. A wszystko sprawnie i smacznie!O godzinie 18.00 pachnące potrawy znalazły się na stołach, przybyli zaproszeni goście i zaczęła się degustacja, którą umilił występ zespołu folklorystycznego "Kujawy". Goście również uraczyli nas swoim występem. Dziewczęta w regionalnych strojach pokazały tradycyjne tańce łotewskie i rosyjskie. Na koniec było wspólne śpiewanie, nauka tańca, zabawy na parkiecie. Było to wspaniałe i niezapomniane przeżycie, a zarazem huczne i wesołe - zgodne z polska tradycją - pożegnanie karnawału.Innym ważnym zadaniem było utworzenie wspólnej strony internetowej, gdzie młodzież obu narodów dzieliła się wrażeniami z wymiany, opisywała odwiedzane miejsca, najładniejsze zakątki Włocławka, dzieliła się zdobytą wiedzą.

Podsumowując wymianę, nie sposób nie wspomnieć o innych atrakcjach : wspólnej dyskotece, nauce jazdy konnej, pielęgnacji koni, przejażdżce bryczką, czy pieczonych kiełbaskach.Nie można zapomnieć także o naszych dobroczyńcach, sponsorach, którym serdecznie dziękujemy, a także rodzicach naszych uczniów, którzy w czasie do dyspozycji rodzin zadbali atrakcyjne spędzenie czasu, a przede wszystkim przyjęli pod swój dach i gościli młodzież z Rygi. Dziękujemy im za poświecony czas i godne podjęcie gości.O zadowoleniu Łotyszy świadczą liczne podziękowania pod adresem uczniów, rodziców i organizatorów, trudne rozstanie, któremu towarzyszyły łzy wzruszenia, oraz słowa, które skierowała do nas pani Larisa Vaitehovica po powrocie do Rygi:

"All of us, students as well, are full of beautiful emotions. As for me it has been the best travelling experience in my life. I'm really impressed with your hospitality, sense of humour and friendship. I very much hope you will have the same wonderful feelings staying with us in Riga". ( "My wszyscy, również uczniowie, jesteśmy pełni pięknych wrażeń. Co do mnie, ta podróż była moją najpiękniejszą przygodą w życiu. Jestem doprawdy pod wrażeniem waszej gościnności, poczucia humoru i przyjaźni. Mocno wierzę, że będziecie mieli podobnie piękne odczucia, będąc z nami w Rydze").My również mamy taką nadzieję. Podobnie, jak wierzymy, że ta wymiana to dopiero początek wspaniałej przygody. Druga jej cześć - wyjazd włocławskiej młodzieży III Liceum i Gimnazjum 4 planowana jest na drugą połowę kwietnia. Oczekujemy z niecierpliwością! A póki co - za pomocą internetu, wymieniamy maile, zdjęcia i wrażenia.

Dariusz Łoboda

Galeria zdjęć

{joomplucat:19 limit=36|columns=4}

dziennik elektroniczny

aktualnosci LMK

galerie lmk

Wydarzenia

Marzec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Najbliższe wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń!

pl pl pl