tlo_01 tlo_02 tlo_03

logo lmk

postacie lmk

Wymiany niemieckojęzyczne

Wymiany z Niemcami i…
Tradycja wymian młodzieży LMK z krajami niemieckiego obszaru językowego sięga roku 2000.
Wówczas nauczycielka języka niemieckiego, pani Marianna Fus, nawiązała kontakt ze szwajcarskim Liceum Kantonalnym w Olten.Uczniowie naszych szkół spotkali się dwukrotnie. W tym samym roku datuje się również poczštek wieloletniej wymiany LMK z Wiedtal–Gymnasium w Neustadt/Wied w Niemczech, prowadzonej przez panią Fus przy wsparciu pani Krystyny Sobczak, pani Ewy Król oraz pani Katarzyny Krzemińskiej.

Podczas wymian uczniowie mieszkają u rodzin gospodarzy wymiany. Wspólnie spędzamy czas wolny i uczestniczymy w zajęciach dydaktycznych, wspólnie podróżujemy, realizujemy projekty i dyskutujemy na poważne tematy.

Podczas naszych spotkań w Polsce zwiedziliśmy Tatry, Mazury, Warszawę, Kraków, Wieliczkę, Toruń i wiele innych ciekawych miejsc. Wymiana jest okazją do bliższego poznania naszych rówieśników i ich rodzin, tradycji, zwyczajów i obyczajów, a także przeżycia kilku lekcji w innej szkole, porównania tego, co u nas z tym, co w innym kraju. Jest to jedna z najefektywniejszych lekcji języka obcego, gdyż uczestnicy porozumiewają się tylko w języku obcym, niemieckim bądŸ angielskim, a czasem nawet „migowym". Dzięki wymianom Konopniczanie zwiedzili Zurych, Bazyleę, Lucernę, Lozannę (Collegium, w którym nauczał Adam Mickiewicz), Bonn, Wiesbaden, Kolonię , Frankfurt nad Menem, Moguncję, Aachen i wiele innych ciekawych miejsc. Podczas wycieczek statkami podziwialiśmy nadreńskie krajobrazy, wspinaliśmy się na szczyty alpejskie, zwiedzaliśmy elektrownię atomową, zakłady farmaceutyczne i uczestniczyliśmy w ludowym święcie wina nad Renem.

Przed nami jeszcze wiele niezwykłych przygód, niezapomnianych wrażeń i oczywiście wiele spotkań z ciekawymi ludźmi. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z ostatniej naszej szkolnej polsko-niemieckiej wymiany młodzieży, realizowanej z Landrat–Lucas–Gymnasium w Leverkusen k/|Kolonii. Na początku maja 2012r. uczniowie wraz z opiekunami wyjechali na tydzień do Niemiec, a na początku czerwca 2012 r. goście z Niemiec odwiedzili Włocławek i LMK. Wymianę zorganizowała pani Marianna Fus i przeprowadziła przy nieocenionym wsparciu pana Dariusza Łobody.

dziennik elektroniczny

aktualnosci LMK

galerie lmk

Wydarzenia

Kwiecień 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Najbliższe wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń!

pl pl pl