tlo_01 tlo_02 tlo_03

logo lmk

postacie lmk

Piąte Dni Francuskie

Tematem tegorocznych Dni Kultury Francuskiej, których finał odbył się 17 grudnia w auli Szkoły było "Boże Narodzenie we Francji .. i nie tylko!"
Chcąc wejść w radosny okres Świąt oraz przybliżyć francuskie tradycje bożonarodzeniowo-noworoczne, młodzież ucząca się języka francuskiego przygotowała koncert kolęd i pastorałek francuskich, wzbogacony o konkurs wiedzy o zwyczajach, obrzędach i tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem.
Na scenie zaprezentowały się całe klasy, oraz wykonawcy indywidualni. Łącznie - ponad 150 osób. Nie brakowało mikołajów, śnieżynek, kolędników, aniołków i .. diabełków! Nie mogło zabraknąć również Świętej Rodziny. Tworzyła ją żywa szopka. Scenerię stanowił przepiękny kominek, kolorowa choinka i okno z widokiem na zimowy Paryż.
Młodzież pokazała nie tylko talenty wokalno-muzyczne, ale i kulinarne. W tym roku, obok tradycyjnych francuskich ciasteczek - symbolu uroczystości od początku jej istnienia - na odświętnie nakrytych i udekorowanych stołach znalazły się również wyroby typowo bożonarodzeniowe: francuskie buches de Noël (wypieki w formie polana), sękacze, ciasta z napisem Joyeux Noël! (Wesołych Świąt!) i inne łakocie.
Grupa dziennikarska stworzyła specjalnie na tę okazję okolicznościową gazetkę świąteczną Noël-ka, w której możemy przeczytać o znaczeniu symboli bożonarodzeniowych, poznać ciekawostki związane ze świętowaniem w różnych regionach Francji, zwłaszcza w Alzacji i Prowansji.
Nie mogło zabraknąć również konkursu plastycznego. On również związany był z tematem. Jury w składzie: pani dyrektor Krystyna Sobczak i pani pedagog Renata Orlikowska w Konkursie na Kartkę Świąteczną wyróżniło: Agatę Barańską (III a), Magdalenę Kulińską (II h), Filipa Zawadzkiego (III a), Aleksandrę Łukowską (II e) i Joannę Plisińską (II h). Trzecią nagrodę otrzymała Paulina Kanderska z III i, drugą - Aleksandra Zakrzewska z I b, a zwycięzcą okazał się Dawid Szamański z III h. Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Tradycją Dni Francuskich stało się także zaproszenie do współpracy innych szkół. W tym roku, po raz pierwszy na scenie auli LMK stanęli uczniowie aż 5 zaprzyjaźnionych szkół: Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej w Skokach Dużych oraz Gimnazjów 9, 10 i 12. Występy młodszych kolegów budziły duży entuzjazm wśród społeczności LMK oraz zaproszonych gości. Licząc na współpracę w przyszłym roku, dziękujemy zarówno im, jak i nauczycielom, paniom: Małgorzacie Tomaszewskiej, Teresie Nowackiej i Anicie Perlikowskiej.
Za współpracę, tę dotychczasową i miejmy nadzieję również tę przyszłą - wymienione panie zostały uhonorowane Zieloną Żabą - symbolem Dni Francuskich i tytułem Miłośnika Kultury Francuskiej.
Nowością piątej edycji było zaproszenie do współpracy również uczniów języka włoskiego i hiszpańskiego. To dlatego temat tegorocznych Dni Francuskich brzmiał "Boże Narodzenie we Francji .. i nie tylko!". Uczniowie, którzy na co dzień poznają tajniki i piękno języka Dantego i Cervantesa, przybliżyli zwyczaje bożonarodzeniowe Półwyspu Apenińskiego i Iberyjskiego, zaśpiewali kolędę i wygłosili wiersze okolicznościowe. Mamy nadzieję, że obecność innych języków romańskich stanie się stałym elementem przyszłych edycji Dni Kultury Francuskiej. Koncert, który z ogromnym wdziękiem prowadzili Bogna Szulc i Michał Dochier z klasy II g, zakończył się kolędą Cicha Noc, zaśpiewaną w czterech językach - po francusku, hiszpańsku, włosku i polsku.
Miło nam również zauważyć, że, jak co roku, zaszczycili nas swoją obecnością wyśmienici goście. W tym roku zaproszenie przyjęli: przedstawiciel Ambasady Francji w Polsce - p. Christian Sahuc, naczelnik Wydziału Edukacji - p. Sławomir Kopyść, inspektor Wydziału Edukacji - p. Hanna Nowak, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty - p. Marianna Sawoni, przedstawiciele prasy, radia i telewizji, dyrekcja i nauczyciele LMK.
Wszystkim szanownym gościom dziękujemy za przybycie, a nauczycielom-organizatorom: p. Stefanii Szarzyńskiej, Anicie Perlikowskiej i Dariuszowi Łobodzie - za przygotowanie uroczystości.
Tradycyjnie dziękujemy wszystkim naszym sponsorom i dobroczyńcom za pomoc, a młodzieży i rodzicom - za ogromne zaangażowanie. Dziękuję zarówno artystom, akompaniatorom, pomocy technicznej i wszystkim, którzy wspierali nas dobrym słowem!
Liczymy na Was również w roku przyszłym!

W imieniu organizatorów - Dariusz Łoboda

dziennik elektroniczny

aktualnosci LMK

galerie lmk

Wydarzenia

Kwiecień 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Najbliższe wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń!

pl pl pl