tlo_01 tlo_02 tlo_03

logo lmk

postacie lmk

Wycieczka nauczycieli na Litwę

Z okazji Jubileuszu Szkoły i Dnia Edukacji Narodowej obecni i emerytowani nauczyciele Liceum Marii Konopnickiej wzięli udział w wycieczce na Litwę. W bogatym programie znalazło się Kowno, miasto u zbiegu Wilii i Niemna, gdzie przechadza się i tworzył Mickiewicz, przesiąknięte polskością Wilno i urocze Troki.

W Kownie zobaczyliśmy pozostałości po zamku, miejsce, w którym żył i tworzył Adam Mickiewicz, ratusz - pieszczotliwie nazywany Białym Łabędziem, kowieńską katedrę, uroczy kościół Witolda spoglądającego w stronę Niemna oraz zabytek gotycki - Dom Perkuna.

Wilno w jesiennej aurze wyglądało wyjątkowo romantycznie. Poznaliśmy przepiękny kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu, odwiedziliśmy grób marszałka Piłsudskiego na wileńskiej Rossie, pokłoniliśmy się Matce Bożej Ostrobramskiej, u ołtarza której, mszę w intencji nauczycieli i edukacji odprawił ksiądz Krzysztof Wiśniewski. Następnie zwiedziliśmy starówkę, kościoły, cerkwie, zaułki Wilna. Byliśmy na Uniwersytecie, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i w zaułku gotyckim, gdzie pomnik Mickiewicza stoi w cieniu uroczego kościółka świętej Anny. Po tradycyjnej kolacji, na której nie mogło zabraknąć cepelinów i barszczu, czekała nas jeszcze jedna uczta - duchowa - wieczór literacki w domu Mickiewicza, z udziałem wileńskich poetów.

Ostatni dzień wycieczki zakładał pobyt w Trokach, gdzie na środku jeziora Gatwe stoi obronny zamek. W niewielkich Trokach od średniowiecza zamieszkuje także mniejszość etniczna. Śniadoskórzy Karaimowie przybyli tu z Krymu. Mieszkają w kolorowych domkach, modlą się w kienesie i mają bardzo smaczną kuchnię, którą mieliśmy okazję poznać.

Wycieczka, w której udział wzięły również panie dyrektor Sobczak i Jaworska miała charakter poznawczy, rekreacyjny i integracyjny. Odbyliśmy podróż sentymentalną, poznając bogatą wspólną historię Polski i Litwy.

Dariusz Łoboda
współorganizator wyjazdu, pilot

Galeria zdjęć
{joomplucat:27 limit=33|columns=3}

dziennik elektroniczny

aktualnosci LMK

galerie lmk

Wydarzenia

Kwiecień 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Najbliższe wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń!

pl pl pl