tlo_01 tlo_02 tlo_03

logo lmk

postacie lmk

W Słowenii

W dniach 11.-17.01.br. odbył się kolejny wyjazd uczniów naszej szkoły w ramach projektu Comenius Body&Soul. Tym razem spotkanie pod hasłem „kultura kulinarna” miało miejsce w Murskiej Sobocie, w urokliwym miasteczku na północnym wschodzie Słowenii.

Uczennicom Aleksandrze Resiak, Aleksandrze Krajewskiej i Sylwii Mieszkowskiej z IIa oraz Dominice Wojciechowskiej z IIf i Milenie Zarembie z IIc w słoweńskich zmaganiach towarzyszyły pani Monika Mróz, koordynator projektu oraz Katarzyna Krzemińska, nauczyciel języka niemieckiego.

Uczniowie komentowali wyjazd w następujący sposób:

Tydzień spędzony w Słowenii zapamiętam na długo. Choć zaczął się fatalnie bo okropnymi turbulencjami to reszta wyjazdu była niesamowita. Czułam się tam jak w domu. Mam nadzieję, że przyjaźnie które potworzyły się podczas wymiany przetrwają na lata. Będę tęsknić za popołudniowymi spotkaniami w kawiarniach, wspólnym piciem herbaty. Wystarczył taki krótki okres czasu by nie uczuwać tego, że opuściło się kraj. Ze łzami w oczach żegnałam się z Sarą i Luką. W moich wspomnieniach na zawsze pozostaną niezwykłe podróże autokarem, nauka belgijskich piosenek i rozmowy na dziwne i przeróżne tematy z Tilenem i Martinem. Jestem szczęśliwa iż było mi dane dzielić swój czas z tymi wyjątkowymi ludźmi.
Dominika

Pobyt na Słowenii wspominam ciepło i bardzo serdecznie. Jest to malowniczy kraj w większości górzysty. Cały wyjazd przebiegał zgodnie z planem. Odwiedziliśmy jedno z większych miast Maribor. Tam zwiedziliśmy winnicę i spacerowaliśmy w centrum. Pojechaliśmy również do miejscowości Rogatec , w której znajduje się skansen. Zapoznaliśmy się z dawnymi zwyczajami tego kraju, oglądaliśmy stare zabudowania i domy. Podczas całego wyjazdu poznawaliśmy kuchnię gospodarzy oraz innych państw goszczących w tym czasie w Słowenii. Wspólnie stworzyliśmy też książkę kucharską. Dzięki temu projektowi nawiązałam nowe znajomości, poznałam zwyczaje panujące w innych krajach, ich kulturę oraz upodobania kulinarne.

Aleksandra Resiak

Ten wyjazd z pewnością zapamiętam do końca życia. W Słowenii poznałam wielu wspaniałych ludzi, za którymi już tęsknie. Wycieczka była wspaniałą okazją do wymiany doświadczeń. Udało nam się poznać różnice kulturowe pomiędzy naszymi krajami. Jestem zachwycona pięknem przyrody Słowenii – górami, lasami i krystalicznie czystą wodą. Głównym tematem spotkania było jedzenie, dlatego udało nam się skosztować różnych przysmaków z wielu krajów. Odwiedziliśmy niezliczoną ilość kawiarni, w których spędziliśmy długie godziny. Z całą stanowczością mogę powiedzieć, że chciałabym przeżyć to jeszcze raz.

Sylwia

Zdecydowanie nie żałuję wyjazdu do Słowenii. Był dla mnie niesamowitym przeżyciem jakby oderwanym od szarej rzeczywistości. Mimo, że spędziłam w Murskiej Sobocie zaledwie tydzień, zdążyłam nawiązać niezwykłe więzi z ludźmi, których tam spotkałam. Nigdy nie zapomnę naszych spotkań w kawiarni i rozmów o podobieństwach i różnicach między krajami z których pochodzimy. Spośród wszystkich wycieczek jakie odbyliśmy najbardziej podobała mi się ta do Mariboru, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć cudowny musical "Romeo i Julia".

Wciąż nie mogę uwierzyć, że to już koniec naszej wspaniałej przygody, która na zawsze pozostanie w mojej pamięci! 

Milena

Wyjazd do Słowenii uważam za jeden z najlepszych w moim życiu. Ciężko jest opisać wrażenia, po prostu trzeba samemu tego doświadczyć. W ciągu tych paru dni poznałam wiele ciekawych osób z różnych części Europy, ich kulturę, przyzwyczajenie, tradycję. Bardzo się bałam przed pierwszym spotkaniem z moim hostem i Jego rodziną. Jednak już po kilku godzinach rozmów, przebywania ze sobą stres całkowicie znikł. Każde popołudnie spędzaliśmy w gronie świetnych ludzi , popijając czarną herbatę (o którą chwilami było ciężko) i żartując nawet do późnego wieczora. Nasi słoweńscy hostowie codziennie starali się Nam zapewnić rozrywkę, atrakcje. Przez ten krótki czas bardzo się ze sobą zżyliśmy. Rodzina u której mieszkałam traktowała mnie jak swojego członka rodziny, zapewniali mi wszystko czego potrzebowałam. W momencie kiedy zachorowałam otoczyli mnie troskliwą opieką, zwłaszcza mama mojego hosta, która ciągle przy mnie czuwała i robiła wszystko, abym poczuła się lepiej. Nigdy nie zapomnę tego wyjazdu.

Aleksandra Krajewska

slo 4 slo 2

slo 1 slo 3 

dziennik elektroniczny

aktualnosci LMK

galerie lmk

Wydarzenia

Kwiecień 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Najbliższe wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń!

pl pl pl