19 kwietnia 2013 roku grupa młodzieży LMK wzięła udział w wyjeździe do Warszawy.
Tym razem naszym celem było odkrywanie wspólnej przeszłości polsko-żydowskiej.
W ramach projektu Bliżej siebie, w bardzo ważnym momencie, w dniu obchodów 70 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, zobaczyliśmy najważniejsze miejsca związane z historią społeczności żydowskiej w stolicy.
W bogatym programie wycieczki znalazły się:
vWizyta w synagodze z komentarzem przedstawiciela gminy żydowskiej – pana Tomasza Kwiatkowskiego. Poznaliśmy historię miejsca, wystrój synagogi oraz dowiedzieliśmy się, żw dzisiejszej Warszawie wspólnota liczy około 600 członków.
vZwiedzanie Warszawy z przewodnikiem – panią Ewą Zagawą
vCmentarz żydowski, na którym pochowani są m.in. Ludwik Zamenhof – twórca języka esperanto i Marek Edelman – przywódca powstania w getcie – 19 kwietnia 1943 roku.
vMiejsca związane z Januszem Korczakiem - pedagogiem, pisarzem i działaczem społecznym. Zobaczyliśmy jego symboliczny grób, sierociniec w którym opiekował się 120 dziećmi, oraz dom, w pobliżu którego mieściła się założona przez niego redakcja Małego Przeglądu.
vTereny dawnego getta, w okolicach ulicy Żelaznej i Chłodnej, resztki muru i kamienic pamiętających czasy powstania.
vPlac Bankowy, gdzie przed wojną, w miejscu, gdzie dziś stoi Błękitny Wieżowiec – stała Wielka Synagoga, wysadzona przez nazistów 16 maja 1943 roku.
vPomnik Bohaterów Getta, 19 kamieni upamiętniających szlak męczeństwa oraz Umschlagplatz, miejsce, z którego po likwidacji getta, Niemcy wywieźli do obozu zagłw Treblince ponad 300 tysięcy warszawskich Żydów.
vNowy budynek dziś właśnie otwartego Muzeum Historii Żydów Polskich.
vPrzedstawienie w Teatrze Żydowskim Noc całego życia – o rozmyślaniach Janusza Korczaka w noc przed jego tragiczną śmiercią.
Wycieczkę przygotowali i poprowadzili: p. Barbara Stasiak i p. Dariusz Łoboda
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.