tlo_01 tlo_02 tlo_03

logo lmk

postacie lmk

AKTUALNOŚCI

Dopalacze

DOPALACZE - NOWE ZAGROŻENIA

Zajęcia informacyjno-edukacyjne dotyczące profilaktyki uzależnień z udziałem pracownika Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, p. mgr Ewy Kalwasińskiej, specjalisty ds. uzależnień zostały zrealizowane w kl. I, II i III. Młodzież uzyskała niezbędną wiedzę dotyczącą zagrożeń wynikających z wpływu dopalaczy na organizm ludzki, uczyła się zachowań asertywnych oraz dowiedziała się gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnień od substancji psychoaktywnych.

Co to są dopalacze?

Dopalacze – ogólna nazwa substancji psychotropowych, oddziałujących na ośrodkowy układ nerwowy. Mogą powodować stany pobudzenia psycho-ruchowego, zaburzenia świadomości, rozległe zatrucie organizmu. Są sprzedawane jako produkty kolekcjonerskie, np. jako nawóz do roślin, z zaznaczeniem: "nie do spożycia”. Dzielą się na "zioła”, "sole” i "prochy” w zależności od dróg podania do organizmu.

Specjaliści alarmują!

Najgorsze jest to, że skutki zatrucia dopalaczami są trudne do przewidzenia. Sądząc po rozległości objawów u dzieci, które do nas trafiają z powodu zatruć, substancje zawarte w dopalaczach mogą uszkadzać wątrobę, nerki, serce i wiele innych organów wewnętrznych. Dopalacze mogą uzależniać. Istnieją narkotyki, które uzależniają po 1-2 krotnym zażyciu, wiele zależy tu od osobniczej podatności na uzależnienia, a tej nigdy nie znamy. Dopalacze mogą też, podobnie jak marihuana prowadzić do uzależnienia od twardych narkotyków, takich jak kokaina czy heroina.

Objawy zatrucia dopalaczami

Objawy zatrucia dopalaczami najczęściej skupiają się na ośrodkowym układzie nerwowym, zwykle to:

- zaburzenia świadomości

- bóle głowy

- zaburzenia orientacji

- bełkotliwa mowa

- omdlenia

- kołatanie serca

- spadki ciśnienia tętniczego krwi

- wymioty

- wahania nastroju (na zmianę depresja i euforia)

       Zajęcia zorganizowała pedagog p. Renata Orlikowska a przeprowadzono je w zakresie szkolnego planu profilaktyki i resocjalizacji jak również zadań wynikających z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2014r.

Renata Orlikowska, pedagog

dziennik elektroniczny

aktualnosci LMK

archiwum LMK

galerie lmk

Wydarzenia

Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Najbliższe wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń!

pl pl pl